Rezultate foarte bune pentru gimnastica românească la Cupa Mondială Challenge de la Osijek
Știri

O medalie de aur și două de bronz aduc acasă sportivele tricolore, prin Ana Maria Bărbosu și Silviana Sfiringu.

La 16 ani și la prima etapă de cupă mondială din cariera sa sportivă, Ana Maria Bărbosu a reușit să câștige bronzul la bârnă, cu 12.433, fiind devansată de campioana mondială, Pauline Schaeffer (Germania, 13.366) și de Ana Derek (Croația, 13.133).

În finala de la sol, Ana a fost notată cu 13.333, punctaj cu care a câștigat medalia de aur

Silvia Sfiringu s-a clasat pe locul al 3-lea în finala de la paralele cu 12.466 (5. 2 dificultate), obținând medalia de bronz. Ea a terminat a 5-a la bârnă, aparat la care a primit 11.800.

Felicitări Anei și Silviei, dar și antrenorilor de la Deva, Lucian Sandu, Gina Gogean, Ramona Micu și Florin Uzum!

Mult succes la Campionatele Europene, care urmează în luna august, prima etapă de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024!